czwartek, 14 sierpnia 2014

Pszczelarstwo w Kanadzie


Kanada jest drugim krajem pod wzgledem wielkosci na swiecie ale tylko 36 pod wzgledem ludnosci, z populacja 35mln, z czego w samym Ontario mieszka 12mln. Liczba ludnosci jest o 3mln mniejsza niz w Polsce a powierzchnia o 30 razy wieksza. Mozemy sobie teraz latwo wyobrazic ze miejsca na ule tam jeszcze dluuugo nie zabraknie, czego nie moge powiedziec o Nowej Zelandii.

Skoro jestesmy juz przy liczbach to warto podac ze 41% obecnych Kanadyjczykow to imigranci i ich potomkowie a okolo 20% populacji urodzilo sie poza Kanada. Kraj ten jest zbudowany przez imigrantow i tutaj sie o tym nie zapomnialo tak jak w USA. Cechuje ich tolerancja i poszanowanie innych tradycji. Sami mowia o swoim kraju ze jest jak muzeum i sa z tego dumni. Jezeli chodzi o Polakow to stanowia 3.5% calej populacji kraju z czego najwiecej zamieszkuje Manitobe. W Ontario rowniez jest sporo Polakow. Nie dziwi wiec ani jezyk polski na ulicach ani nasze flagi na samochodach ani tatuaz orla bialego na ramieniu.

Jezeli chodzi o pszczelarzy to jest ich 7,000 a posiadaja 600,000 uli. Zawodowo pszczolami zajmuje sie 80% ogolu pszczelarzy a pozostale 20% to hobbysci, czyli 20% pszczelarzy posiada 80% uli calego kraju.

Prowincje Alberta, Saskatchewan i Manitoba sa najwiekszymi producentami miodu. 475,000 rodzin pszczelich z tych prowincji produkuje 80% miodu calego kraju. Zawodowy pszczelarz tzw. commercial beekeeper z tych trzech prowincji ma od 500-13,000 rodzin ze srednia 2000. Najwiekszy pszczelarz w kraju rezyduje w poludniowej Albercie, nazywa sie Poelman, i w jego pasiece pracuje chlopak z Polski. Zawodowi pszczelarze z Brytyjskiej Kolumbii i prowincji wschodniej Kanady posiadaja male lub srednie pasieki od 50-5000 uli ze srednio 600 na zawodowca.

 W Kanadzie produkuje sie blisko 35mln kilogramow miodu rocznie. Okolo 1/3 pochodzi z Alberty 1/3 z Manitoby i Saskatchewan i 1/3 z reszty kraju.  Srednia krajowa produkcja to 45 kg z ula ale niektorzy pszczelarze z Alberty i Saskatchewan regularnie produkuja po 136 kg z ula. Polowa produkowanego miodu jest exportowana  z tym ze od 80-90% do USA

Sezon produkcyjny na prerii(AB,SK,MB) trwa od maja do sierpnia, Quebec i polnocne czesc Nowego Brunszwiku(wschodnia Kanada) polowa maja do polowy wrzesnia, pozostale czesci kraju od kwietnia do pazdziernika. Wielu pszczelarzy z Quebecu zimuje swoje ule w stebnikach, podobnie w polnocnej Albercie i polnocnej Kolumbi Brytyjskiej. W pozostalej czesci kraju zimuje sie na toczku w ulach o pojedynczych scianach ocieplanych na zime. Zimuje sie na jednym, dwoch badz trzech korpusach.   

Kanada jest jednym z krajow o najbardziej zaawansowanym pszczelarstwie na swiecie a w Albercie panuja najlepsze warunki do hodowli pszczol na ziemi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz